Згорња Бела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорња Бела
Zgornja Bela
Згорња Бела is located in Slovenia
Згорња Бела
Згорња Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′1.7″N 14°24′1″E / 46.300472° СГШ; 14.40028° ИГД / 46.300472; 14.40028
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1,77 км2 (0,68 ми2)
Надм. вис.&10000000000000490699999490,7 м
Население (2020)
 • Вкупно319
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Згорња Бела (словенечки: Zgornja Bela) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.