Кокра (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кокра
Kokra
Поглед на Кокра
Кокра is located in Slovenia
Кокра
Кокра
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′13.5″N 14°30′41.2″E / 46.337083° СГШ; 14.511444° ИГД / 46.337083; 14.511444
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна52,74 км2 (20,36 ми2)
Надм. вис.&0101010101010101010101010101018111099999898,9−980 м
Население (2020)
 • Вкупно261
 • Густина4,9/км2 (13/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Кокра (словенечки: Kokra) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.