Сподња Бела

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподња Бела
Spodnja Bela
Поглед на Сподња Бела
Сподња Бела is located in Slovenia
Сподња Бела
Сподња Бела
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′39.1″N 14°23′15.4″E / 46.294194° СГШ; 14.387611° ИГД / 46.294194; 14.387611
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1,63 км2 (0,63 ми2)
Надм. вис.&10000000000000457899999457,9 м
Население (2020)
 • Вкупно79
 • Густина48/км2 (130/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Сподња Бела (словенечки: Spodnja Bela) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.