Брег на Кокра

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брег на Кокра
Breg ob Kokri
Skyline of Брег на Кокра
Брег на Кокра is located in Slovenia
Брег на Кокра
Брег на Кокра
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′25.8″N 14°25′6.8″E / 46.290500° СГШ; 14.418556° ИГД / 46.290500; 14.418556
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна1,42 км2 (0,55 ми2)
Надм. вис.&10000000000000454600000454,6 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина94/км2 (240/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Брег на Кокра (словенечки: Breg ob Kokri) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.