Прејди на содржината

Маче (Преддвор)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маче
Mače
Поглед на Маче
Маче is located in Slovenia
Маче
Маче
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′42.5″N 14°24′57.1″E / 46.311806° СГШ; 14.415861° ИГД / 46.311806; 14.415861
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаПреддвор
Површина
 • Вкупна9,18 км2 (3,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000551200000551,2 м
Население (2020)
 • Вкупно138
 • Густина15/км2 (39/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4205

Маче (словенечки: Mače) — населба во Општина Преддвор во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.