Тонго (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Тонго
Брегот на островот, копното во позадина
Географија
МестоЈонско Море
Координати39°41′25″N 20°00′20″E / 39.69028° СГШ; 20.00556° ИГД / 39.69028; 20.00556
Површина0,025 км2
Највисоко издигнување10 м
Управување
Демографија
Население0


Тонго (албански: Tongo) ― остров во Јонското Море во јужна Албанија. Тоа е карпест остров, а неговите води се богати со воден свет. Островот се наоѓа на околу 300 м од грчкиот брег. Има површина од 2.5 хектари.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „The Islands“ (PDF). Albanian Nature and Active Holidays. Republic of Albania National Tourism Agency. стр. 21. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 јули 2009. Посетено на 25 февруари 2023.

39°41′24″ N; 20°00′22″ E / 39.690° СГШ; 20.006° ИГД / 39.690; 20.006