Звернец (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Звернец
Ishulli i Zvërnecit
The monastery of Zvernec.JPG
Звернец
Географија
МестоНарта, Јадранско Море
Координати40°31′02″N 19°24′06″E / 40.51722° СГШ; 19.40167° ИГД / 40.51722; 19.40167
Површина0,09 км2
Должина0,43 км
Ширина0,30 км
Највисоко издигнување25 м
Управување
Албанија

Зврненец — остров кој се наоѓа во јужна Албанија.

Островот е скоро цел покриен со високи борови дрвја. Должината е 430 метри и има максимална ширина од 300 метри. Островот е поврзан со копното со дрвен мост долг 270 метри.

Островот е туристичка атракција, бидејќи го содржи добро сочуваниот византиски манастир Зврненец од 13-14 век[1]. Во близина на островот лежи селото кое го носи истото име. Островот има површина од околу 9 хектари.

Манастир[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Elsie, Robert (2001). Balkanistica, Vol. 13: The Christian Saints of Albania. American Association for South Slavic Studies. стр. 39.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]