Ксамил (остров)

From Википедија
Jump to navigation Jump to search
Ксамил
Ksamill-1.jpg
Поглед кон најголемиот од островите Ксамил
Географија
Координати39°46′30″N 19°59′42″E / 39.77500° СГШ; 19.99500° ИГД / 39.77500; 19.99500Координати: 39°46′30″N 19°59′42″E / 39.77500° СГШ; 19.99500° ИГД / 39.77500; 19.99500
Вкупно острови4
Површина8,9 км2[1]
Управување
ЗемјаВалона
ОбластСаранда

Ксамил (албански: Ishuj të Ksamilit) — група од четири карпести острови кои се наоѓаат во Јонското Море во јужна Албанија. Селото Ксамил, по кое се именуваат островите, се наоѓа на исток од островите. Покрај тоа, островите се наоѓаат во границите на Националниот парк Бутринт[2].

Островите се наоѓаат јужно од Албанската Ривиера долж Јонското Море. До нивможе да се пристапи само со брод. Комбинираните области на четирите острови зафаќаат само 8,9 хектари[3]. Двата надворешни острови се поврзани со тесен појас на песок. Во поглед на геологијата, островите се обликувани во неговата сегашна форма во периодот јура.

Островите спаѓаат во рамките на илирските листопадни шуми. Вегетацијата на островите вклучува многу заедници од медитерански тип. На бреговите и по должината на брегот доминираат posidonia oceanica, halophila stipulacea и cymodocea nodosa.

Наводи[edit | edit source]

  1. „Protected area gap assessment, marine biodiversity and legislation on marine protected areas“ (PDF). undp.org. Tirana. стр. 79-83. 
  2. „Bego Malltezi Ecotourism in Butrint NP“. researchgate.net. стр. 152. 
  3. National Tourism Agency. „Albanian Nature and Active Holidays“ (PDF). Republic of Albania. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 July 2009. конс. 4 March 2011. 

Надворешни врски[edit | edit source]