Ксамил (остров)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ксамил
Поглед кон најголемиот од островите Ксамил
Географија
Координати39°46′30″N 19°59′42″E / 39.77500° СГШ; 19.99500° ИГД / 39.77500; 19.99500Координати: 39°46′30″N 19°59′42″E / 39.77500° СГШ; 19.99500° ИГД / 39.77500; 19.99500
Вкупно острови4
Површина8,9 км2[1]
Управување
ЗемјаВалона
ОбластСаранда

Ксамил (албански: Ishuj të Ksamilit) — група од четири карпести острови кои се наоѓаат во Јонското Море во јужна Албанија. Селото Ксамил, по кое се именуваат островите, се наоѓа на исток од островите. Покрај тоа, островите се наоѓаат во границите на Националниот парк Бутринт[2].

Островите се наоѓаат јужно од Албанската Ривиера долж Јонското Море. До нивможе да се пристапи само со брод. Комбинираните области на четирите острови зафаќаат само 8,9 хектари[3]. Двата надворешни острови се поврзани со тесен појас на песок. Во поглед на геологијата, островите се обликувани во неговата сегашна форма во периодот јура.

Островите спаѓаат во рамките на илирските листопадни шуми. Растителноста на островите вклучува многу заедници од средоземен тип. На бреговите и по должината на брегот доминираат posidonia oceanica, halophila stipulacea и cymodocea nodosa.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Protected area gap assessment, marine biodiversity and legislation on marine protected areas“ (PDF). undp.org (англиски). Tirana. стр. 79-83. Архивирано од изворникот (PDF) на 2017-08-02. Посетено на 2018-12-03.
  2. „Bego Malltezi Ecotourism in Butrint NP“. researchgate.net (англиски). стр. 152.
  3. National Tourism Agency. „Albanian Nature and Active Holidays“ (PDF). Republic of Albania. Архивирано од изворникот (PDF) на 31 July 2009. Посетено на 4 March 2011.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]