Средорек

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Средорек е мал остров или место помеѓу ракави на река.[1]

Средорекот се формира со таложење (седиментација) на нанос во коритото, која со време се натрупува и расте или пак со таложење врз суво парче земја кое речните ракави го заобиколиле. Средореците се долги и тесни, и можат да станат постојани острови. Меѓутоа средореците можат и да еродираат: одронетиот нанос се таложи на друго место низводно и може да создаде нов средорек. Река со голем број на средореци се нарекува многурасточна река.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. средорек - Дигитален речник на македонскиот јазик