Прејди на содржината

Храмски Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поглед на Храмскиот Остров

Храмски Остров (англ. Temple Island) е остров (поточно средорек) на реката Темза кој спаѓа под селото Ременам во Беркшир, веднаш северно од Хенли на Темза. Ова е почетната точка на Хенлиската кралска регата, чии организатори се и сопственици на островот. Оостровот го носи името по елегантниот украсен храм (каприц), дело на англискиот архитект од XVIII век, Џејмс Вајат. Првобитно бил наменет како рибарска куќичка во состав на Фолискиот двор, блиска историска куќа која Вајат исто така ја преработил во 1770-тите.

Наворешни врски[уреди | уреди извор]

Следен остров спротиводно Темза Следен остров низводно
Род Ејот Храмски Остров Страчкин Остров

Координати: 51.55682° СГШ 0.88928° ЗГД