Талисман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Амајлија - цртеж во книга за магија. Според инструкциите дадени во книгата „Црна кокошка“, овој цртеж треба да го извезеш на црна свила и да кажеш: „Надес, Сурадис, Манинер“, и ќе се појави џин. На џинот му кажуваш: „Садер, Простас, Соластер“, и џинот ќе ти ја донесе твојата вистинска љубов.


Талисман (од арапски طلاسم tilasm, и грчки telesma и „talein“ со значење „иницијација во мистериите“) или амајлија (од латински amuletum; значи „предмет кој го штити човекот од неволји“), се однесува на било кој предмет кој носи добра среќа и го штити сопственикот од зло. Најчесто амајлиите се: благороден камен или обичен камен, статуа, паричка, цртеж, висок, прстен, билка, животно, итн.; се смета дека дури и збор кажан во конкретен случај, како на пример: ваде ретро сатана — (латински, „Оди си сатано“), го отфрла злото или лошата среќа.


Види исто така[уреди | уреди извор]