Сподње Дупље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сподње Дупље
Spodnje Duplje
Skyline of Сподње Дупље
Сподње Дупље is located in Slovenia
Сподње Дупље
Сподње Дупље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′58.4″N 14°18′6.8″E / 46.299556° СГШ; 14.301889° ИГД / 46.299556; 14.301889
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна6,6 км2 (2,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000444000000444 м
Население (2020)
 • Вкупно544
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4203

Сподње Дупље (словенечки: Spodnje Duplje) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.