Прејди на содржината

Окрогло (Накло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Окрогло
Okroglo
Поглед на Окрогло
Окрогло is located in Slovenia
Окрогло
Окрогло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′27.6″N 14°19′20.2″E / 46.257667° СГШ; 14.322278° ИГД / 46.257667; 14.322278
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна2 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407199999407,2 м
Население (2020)
 • Вкупно134
 • Густина67/км2 (170/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Окрогло (словенечки: Okroglo) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.