Жеје (Накло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жеје
Žeje
Skyline of Жеје
Жеје is located in Slovenia
Жеје
Жеје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′24.4″N 14°17′19.6″E / 46.290111° СГШ; 14.288778° ИГД / 46.290111; 14.288778
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна0,5 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000438199999438,2 м
Население (2020)
 • Вкупно102
 • Густина200/км2 (530/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4203

Жеје (словенечки: Žeje) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.