Прејди на содржината

Бистрица (Накло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Бистрица
Bistrica
Поглед на Бистрица
Бистрица is located in Slovenia
Бистрица
Бистрица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′20.8″N 14°17′10.3″E / 46.289111° СГШ; 14.286194° ИГД / 46.289111; 14.286194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна1,6 км2 (0,6 ми2)
Надм. вис.&10000000000000401300000401,3 м
Население (2020)
 • Вкупно70
 • Густина44/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Бистрица (словенечки: Bistrica) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.