Задрага

Од Википедија — слободната енциклопедија
Задрага
Zadraga
Skyline of Задрага
Задрага is located in Slovenia
Задрага
Задрага
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′49.7″N 14°17′25.9″E / 46.313806° СГШ; 14.290528° ИГД / 46.313806; 14.290528
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна0,6 км2 (0,2 ми2)
Надм. вис.&10000000000000465899999465,9 м
Население (2020)
 • Вкупно87
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4203

Задрага (словенечки: Zadraga) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.