Гобовце

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гобовце
Gobovce
Гобовце is located in Slovenia
Гобовце
Гобовце
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′46.4″N 14°15′15.7″E / 46.296222° СГШ; 14.254361° ИГД / 46.296222; 14.254361
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна0,9 км2 (0,3 ми2)
Надм. вис.&10000000000000374000000374 м
Население (2020)
 • Вкупно61
 • Густина68/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4244

Гобовце (словенечки: Gobovce) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.