Подбрезје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подбрезје
Podbrezje
Skyline of Подбрезје
Подбрезје is located in Slovenia
Подбрезје
Подбрезје
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′28.2″N 14°16′59″E / 46.291167° СГШ; 14.28306° ИГД / 46.291167; 14.28306
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна7,1 км2 (2,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000403699999403,7 м
Население (2020)
 • Вкупно784
 • Густина110/км2 (290/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4203

Подбрезје (словенечки: Podbrezje) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.