Прејди на содржината

Цегелница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цегелница
Cegelnica
Поглед на Цегелница
Цегелница is located in Slovenia
Цегелница
Цегелница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′43.4″N 14°19′19.7″E / 46.278722° СГШ; 14.322139° ИГД / 46.278722; 14.322139
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна0,3 км2 (0,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000431100000431,1 м
Население (2020)
 • Вкупно376
 • Густина1,300/км2 (3,200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Цегелница (словенечки: Cegelnica) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.