Прејди на содржината

Мало Накло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Накло
Malo Naklo
Поглед на Мало Накло
Мало Накло is located in Slovenia
Мало Накло
Мало Накло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′24.3″N 14°19′20.4″E / 46.273417° СГШ; 14.322333° ИГД / 46.273417; 14.322333
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна0,3 км2 (0,1 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407300000407,3 м
Население (2020)
 • Вкупно13
 • Густина43/км2 (110/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Мало Накло (словенечки: Malo Naklo) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.