Прејди на содржината

Накло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Накло
Naklo
Поглед на Накло
Грб на Накло
Накло is located in Slovenia
Накло
Накло
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°16′29.7″N 14°19′3.4″E / 46.274917° СГШ; 14.317611° ИГД / 46.274917; 14.317611
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна3,9 км2 (1,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000407000000407 м
Население (2020)
 • Вкупно1.859
 • Густина480/км2 (1,200/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Накло (словенечки: Naklo) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Населбата е центар на општината Накло. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.