Прејди на содржината

Страхињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Страхињ
Strahinj
Поглед на Страхињ
Страхињ is located in Slovenia
Страхињ
Страхињ
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°17′2.3″N 14°18′43.9″E / 46.283972° СГШ; 14.312194° ИГД / 46.283972; 14.312194
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна2,1 км2 (0,8 ми2)
Надм. вис.&10000000000000422600000422,6 м
Население (2020)
 • Вкупно708
 • Густина340/км2 (870/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Страхињ (словенечки: Strahinj) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.