Прејди на содржината

Полица (Накло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полица
Polica
Поглед на Полица
Полица is located in Slovenia
Полица
Полица
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°15′54.3″N 14°19′39.9″E / 46.265083° СГШ; 14.327750° ИГД / 46.265083; 14.327750
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна1,3 км2 (0,5 ми2)
Надм. вис.&10000000000000404399999404,4 м
Население (2020)
 • Вкупно107
 • Густина82/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.4202

Полица (словенечки: Polica) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.