Згорње Дупље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Згорње Дупље
Zgornje Duplje
Skyline of Згорње Дупље
Згорње Дупље is located in Slovenia
Згорње Дупље
Згорње Дупље
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′31.6″N 14°17′38.3″E / 46.308778° СГШ; 14.293972° ИГД / 46.308778; 14.293972
Држава Словенија
Традиционален регионГорењска
Статистички регионГорењски
ОпштинаНакло
Површина
 • Вкупна1 км2 (0,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000461000000461 м
Население (2020)
 • Вкупно539
 • Густина540/км2 (1,400/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.4203

Згорње Дупље (словенечки: Zgornje Duplje) — населба во Општина Накло во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Горењска. Населбата сега е вклучена во Горењскиот статистички регион.