Список на отомански територии

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следува список на територии кои биле под власта на Отоманското Царство во периодот на нејзиното постоење од 1299-1922.

Borders of the Ottoman Empire (1683)

Европа[уреди | уреди извор]

Отоманското Царство во Европа (1680)

Азија[уреди | уреди извор]

Африка[уреди | уреди извор]

Хронологија[уреди | уреди извор]