Список на аеродроми во Црна Гора

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Карта на Црна Гора

Ова е список на аеродроми во Црна Гора, групирани по вид и по местоположба.

Аеродроми[уреди | уреди извор]

Опслужуван град ИКАО ИАТА Име на аеродромот
Меѓународни
Подгорица LYPG TGD Аеродром Подгорица (Аеродром Голубовци)
Тиват LYTV TIV Аеродром Тиват
Цивилни аеродроми
Беране LYBR IVG Аеродром Беране (Аеродром Долац)
Никшиќ LYNK Аеродром Никшиќ (Аеродром Капино Поле)
Подгорица LYPO Аеродром Ќемовско Поле
Жабљак ZBK Аеродром Жабљак
Воени аеродроми
Подгорица LYPJ Воздухопловна база Подгорица (Воздухопловна база Голубовци)
Надвор од употреба
Улцињ Аеродром Улцињ
Будва QBA Аеродром Будва
Херцег Нови HNO Аеродром Херцег Нови
Котор ZKQ Аеродром Котор

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]