Аеродром Улцињ

Координати: 41°55′20.23″N 19°14′07.43″E / 41.9222861° СГШ; 19.2353972° ИГД / 41.9222861; 19.2353972
Од Википедија — слободната енциклопедија
Аеродром Улцињ

Aeroporti Ulqini

Аеродром Улцињ

Aerodrom Ulcinj
Општо
МестоположбаУлцињ
Надм. височина14 ст / 4 м
Координати41°55′20.23″N 19°14′07.43″E / 41.9222861° СГШ; 19.2353972° ИГД / 41.9222861; 19.2353972
Писта
Правец Должина Површина
ст м
12/30 3.281 1.000 Трева


Аеродром Улцињ (албански: Aeroporti Ulqini, српски: Aerodrom Ulcinj, Кирилица: Аеродром Улцињ) е аеродром вон употреба во Улцињ во Црна Гора.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 1940те, летот на Аеропут Белград-Подгорица бил продолжен до крајбрежниот град Бар.