Список на аеродроми во Хрватска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Список на аеродроми во Хрватска, групирани по тип и подредени по место.

Аеродроми[уреди | уреди извор]

МЕСТО ИЦАО ИАТА ИМЕ НА АЕРОДРОМОТ
Цивилни аеродроми
Брач LDSB BWK Аеродром Бол
Дубровник LDDU DBV Аеродром Дубровник
Задар LDZD ZAD Аеродром Задар
Загреб LDZA ZAG Аеродром Загреб
Мали Лошињ LDLO LSZ Аеродром Лошињ
Осиек LDOS OSI Аеродром Осиек
Пула LDPL PUY Аеродром Пула
Риека LDRI RJK Аеродром Риека
Сплит LDSP SPU Аеродром Сплит
Спортски аеродроми
Вараждин LDVA Спортски аеродром Вараждин
Врсар Спортски аеродром Врсар
Иваниќ Град Спортски аеродром Иваниќ
Копривница Спортски аеродром Копривница
Лучко LDZL Спортски Аеродром Лучко
Оточац Спортски аеродром Оточац
Риека LDRG Спортски аеродром Гробничко Поље
Сињ Спортски аеродром Сињ
Славонски Брод Спортски аеродром Славонски Брод
Чепин LDOC Спортски аеродром Чепин
Чаковец Спортски аеродром Чаковец
Воени аеродроми
Затон Тренинг база Сепурине
Удбина LDZU Аеродром Удбина

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]