Улцињ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Улцињ (српски: Улцињ; албански: Ulqin ) е приморски град во јужна Црна Гора. Градот е центар на Општина Улцињ. Улцињ има население од околу 10.828 жители. Во градот живее поголемо албанско население.