Улцињ

Координати: 41°55′N 19°12′E / 41.92° СГШ; 19.20° ИГД / 41.92; 19.20
Од Википедија — слободната енциклопедија
Улцињ
Ulqin
Град и општина
Поглед на Улцињ
Coat of arms
ДржаваЦрна Гора
ОпштинаОпштина Улцињ
Населени места39
Управа
 • ГрадоначалникНазиф Цунгу
Површина
 • Град и општина255 км2 (98 ми2)
Население (попис 2011)
 • Густина79,47/км2 (20,580/ми2)
 • Градскo10,707
 • Селска9,214
 • Општина19,921
ДемонимУлцињани
Час. појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски код85360
Повикувачки број+382 30
ISO 3166-2 кодME-20
Регистарски табличкиUL
Мреж. местоwww.opstinaulcinj.com

Улцињ (српски: Улцињ; албански: Ulqin ) е приморски град во јужна Црна Гора. Градот е центар на Општина Улцињ. Улцињ има население од околу 10.828 жители. Во градот живее поголемо албанско население.