Беране

Координати: 42°50′N 19°52′E / 42.84° СГШ; 19.86° ИГД / 42.84; 19.86
Од Википедија — слободната енциклопедија
Беране
Berane
Град
Грб на Беране
Беране is located in Црна Гора
Беране
Беране
Местоположба на картата
Координати: 42°50′N 19°52′E / 42.84° СГШ; 19.86° ИГД / 42.84; 19.86
Држава Црна Гора
Founded1862
Settlements66
Управа
 • ГрадоначалникДрагослав Шќекиќ
Површина
 • Вкупна717 км2 (277 ми2)
Население (2011)
 • Вкупно11.073
 • Густина49/км2 (130/ми2)
 • Општина28.315
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Поштенски број84300
Повикувачки број+382 51
ISO 3166-2:MEME-03
Регистарски таблициBA
Мреж. местоhttp://www.berane.me/

Беране е еден од најголемите градови во северниот дел на Црна Гора. Седиште е на една од најголемите мултинационални и мултирелигиски општини во државата. Сместен е на реката Лим со што го прави дел од регионот Санџак. Името доаѓа од турскиот збор "една куќа". Населението на градот изнесува 11,073. Општината, пак, брои 28,315 жители.