Список на аеродроми во Босна и Херцеговина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мапа на Босна и Херцеговина

Ова е список на аеродроми во Босна и Херцеговина.

Босна и Херцеговина е држава во југоисточна Европа, на Балкански Полуостров со површина од 51,129 километри квадратни. Поделена е на два региона:

Аеродроми[уреди | уреди извор]

Имињата на аеродромите кои се прикажани во задебелено претставуваа аеродроми кои се користат за померцијални летови.

Локација Кантон ICAO IATA Име на аеродромот Вид
Федерација
Bihać Una-Sana Canton LQBI Bihać Golubić Airport Public
Bihać Una-Sana Canton LYBI Željava Air Base Military
Ćoralići, Cazin Una-Sana Canton LQCO Ćoralići Airport Public
Glamoč Canton 10 LQGL Glamoč Airport Public
Livno Canton 10 LQLV Livno Brda Bosni Airport Public
Mostar Herzegovina-Neretva Canton LQMO OMO Mostar International Airport Public
Mostar / Jasenica Herzegovina-Neretva Canton LQMJ Mostar Jasenica Airport Public
Novi Travnik Central Bosnia Canton LQTR Novi Travnik Airport
Sarajevo Sarajevo Canton LQSA SJJ Sarajevo International Airport Public
Sarajevo / Butmir Sarajevo Canton LQBU Sarajevo Butmir Airport Public
Sarajevo Sarajevo Canton LQSV Sarajevo Military Airport Military
Tomislavgrad Canton 10 LQTG Tomislavgrad Airport Public
Tuzla Tuzla Canton LQTZ TZL Tuzla International Airport Public
Tuzla Tuzla Canton LQJL Tuzla Jegen Lug Airport Public
Tuzla Tuzla Canton Tuzla Air Base Military
Visoko Zenica-Doboj Canton LQVI Visoko Sport Airfield Public
Republika Srpska
Banja Luka LQBK BNX Banja Luka International Airport Public
Banja Luka / Zalužani LQBZ Banja Luka Zalužani Airport Public
Bijeljina LQBN Bijeljina Airport
Brčko LQMG Camp McGovern AHP Heliport Public
Doboj LQDO Doboj Airport
LQKU Kupres Bajramovići Airport Public
Modriča LQMD Modriča Airport
Prijedor LQPD Prijedor Urije Airport Public
Trebinje LQTB Trebinje Airport

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Bosnia and Herzegovina Directorate of Civil Aviation Archived 2006-07-05 на Wayback Machine (англиски)
  • „ICAO Location Indicators by State“ (PDF). International Civil Aviation Organization. 17 September 2010.
  • „IATA Airline and Airport Code Search“. International Air Transport Association.
  • „UN Location Codes: Bosnia and Herzegovina“. UN/LOCODE 2012-1. UNECE. 14 September 2012. – includes IATA codes
  • „Airports in Bosnia and Herzegovina“. World Aero Data. Архивирано од изворникот на 2019-09-14. Посетено на 2021-08-15. – ICAO codes
  • „Airports in Bosnia and Herzegovina“. Great Circle Mapper. – IATA and ICAO codes