Разлика помеѓу преработките на „Селим III“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 2 бајти ,  пред 11 година
с
Бот менува: превзема... -> презема...
с (Бот Додава: zh:塞利姆三世)
с (Бот менува: превзема... -> презема...)
'''Селим III''' билдваесетиосмиот [[султан]] на [[Отоманска империја|Отоманската империја]] во периодот од 7 април [[1789]] до 29 мај [[1807]]. Тој е син на [[Мустафа III]] и Михришах валиде султан. Бил убиен поточно задушен по заповед од страна на својот братучед [[Мустафа IV]]. Бил погребан во [[џамија|џамијата]] [[Лалели]], [[Истанбул]].
 
Овој султан превземалпреземал неколку административни реформи за обновување на турската армија и спасување на империјата. Против овие реформи се спротиставиле неколку големи феудалци во империјата, а веднаш по тоа дошле и неколку бунтови. Во [[1807]] година бил заменет од власта. Една година подоцна бил убиен по заповед од братувчед му [[Мустафа IV]].
 
[[Категорија:Отомански султани]]
941.847

уредувања

Прегледник