Разлика помеѓу преработките на „Киевско-печерска иконописна работилница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Киево-печерс → Киевско-печерс (5)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Киево-печерс → Киевско-печерс (5))
 
{{Infobox Historic building
|name = КиевоКиевско-печерска иконописна работилница<br />Іконописна школа Києво-Печерської лаври<br />
|image =
|caption =
|size =
}}
'''КиевоКиевско-печерската иконописна работилница''' ([[украински]]: ''Іконописна школа Києво-Печерської лаври'') се наоѓа во [[КиевоКиевско-печерска лавра|КиевоКиевско-печерската лавра]], во [[Киев]], [[Украина]].
 
Иконописното училиште долго време претставувало центар на старата украинска уметност. Својата работа односно основање го имала кон почетокот на 12 век.
 
Објектот во кој денеска е сместена школата бил изграден во 19 век. Во негова близина се наоѓа [[Трпезна црква (Киев)|Трпезната црква]]. По револуцијата од 1917 година, во објектот била сместена сликарската школа на ликовни уметници на Украина.
 
{{КиевоКиевско-печерска лавра}}
 
[[Категорија:Киевско-печерска лавра|Училиште]]

Прегледник