Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 100 бајти ,  пред 7 месеци
нема опис на уредувањето
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
[[Податотека:PreMacedon.png|right|thumb|250px|Положба на локалните племиња преди експанзијата на античките Македонци.]]
[[Податотека:ExpansionOfMacedon.jpg|thumb|250px|right|Експанзијата на Античка Македонија до смрта на Филип II.]]
'''Античките Македонци''' (или '''Древни Македонци''', '''Стари Македонци''') биле древен народ од индоевропско потекло населен на територијата на регионот [[Македонија (регион)|Македонија]], чие име е добиено по нив. Македонија била центар на Македонската Империја. Тие зборувале на свој [[старомакедонски јазик|античкомакедонски јазик]], за кој не се знае многу. Заклучокот за старомакедонскиот јазик не е јасен. ДоказитеПостојат недокази даваатдека уверливантичкиот заклучокмакедонски зајазик тоаили декадревниот јазикотмакедонски јазик не бил грчки дијалект, тукуа посебенхеленските индоевропскиплемиња не го знаеле маледонскиот древен јазик. <ref>[http://books.google.mk/books?id=vXljf8JqmkoC&pg=PA847&dq=ancient+macedonian+language&hl=mk&ei=5FdnTsSQC4ej4gTR7fG2DA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=4&ved=0CDAQ6AEwAw#v=onepage&q=ancient%20macedonian%20language&f=false The Cambridge ancient history: The prehistory of the Balkans, the Middle East and the Aegean Worl, Volume 3, Part 1, p. 847, John Boardman]</ref>
 
== Потеклото на античките Македонци ==

Прегледник