Разлика помеѓу преработките на „Елизабета Боуз-Лајон“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
(поврзница аперитив)
Со смртта на нејзината свекрва, кралицата Мери, во 1953 година, живеејќи во странство со нејзиниот зет и нејзината постара ќерка, кралицата, на 27 годишна возраст, Елизабета станала главен член на британското [[кралско семејство]] и презела позиција на семеен матријарх. Во нејзините подоцнежни години, постојано била популарен член на фамилијата и покрај тоа што останатите челнови страдале поради неодобрувањата од јавноста. Таа продолжила да води активен јавен живот неколку месеци до нејзината смрт на 101 година, седум недели по смртта на нејзината помлада ќерка, принцезата [[Маргарет]].
==Ран живот==
[[Податотека:Glamis1Glamis Castle 2004-04-08 (2).jpg|мини|лево|[[Замокот Гламис]]]]
Елизабета Ангела Маргарет Боуз-Лајон била најмладата ќерка и деветто од десетте деца на [[Клод Боуз-Лајон]], [[лорд Гламис]] (подоцна [[14-ти гроф од Стратмор и Кингхор]]) и неговата сопруга [[Сесилија Кевендиш-Бентинк]]. Мајка ѝ била наследничка од [[британскиот премир]] [[Вилијам Кевендиш-Бентинк, трети војвода од Портланд]] и [[главниот гувернер на Индија]], [[Ричард Велесли, првиот маркиз Велесли]], постар брат на друг премиер, [[Артур Велесли, првиот војвода од Велингтон]].
Нејзиното родно место не е со сигурност познато, но се претпоставува дека е родена или во домот на нејзините родители во [[Вестминстер]], палатите Белграв и градините Гросвенор или во кочија на патот до болницата. Други можни локации се куќата Форбс во [[Хем]], [[Лондон]], домот на нејзината баба по мајка, [[госпоѓата Скот]]. Нејзиното раѓање било регистрирано во [[Хитчин]] (''англиски'': [[Hitchin]]), [[Британија]], близу [[велепоседнички дом|велепоседничкиот дом]] Стратмор, [[гробот на Св. Пол Валден]], кое исто така било дадено како нејзино родно место во [[пописот следната година]].
90

уредувања

Прегледник