Натали Дормер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Натали Дормер
Дормер на San Diego Comic-Con International во 2015
Роден(а)11 февруари 1982.(1982-02-11)(41 г.)
Рединг, Англија
ЗанимањеГлумица
Активен период2005–сè уште

Натали Дормер (родена на 11 февруари 1982 г.) — англиска глумица. Таа е најмногу позната по улогите: Ана Болејн во серијата Тјудорови (2007–10), Марџори Тајрел во серијата Игра на тронови (2012–сè уште), Ајрин Адлер во серијата Елементарно (2013–15), и Кресида во научно-фантастичните филмови Игрите на гладните: Мокингџеј - прв дел (2014) and Игрите на гладните: Мокингџеј - втор дел (2015).

Личен живот[уреди | уреди извор]

Во 2011 година, Дормер се верила со Ентони Берн,[1] кого го запознала во Даблин за време на снимањето на Тјудорови во 2007 година. Таа изјавила дека Кејт Бланшет има влијание на нејзината кариера како глумица.[2]

Таа има тетоважа на левата рака која гласи „Стравот е убиец на умот“[3]

Филмографија[уреди | уреди извор]

Филм[уреди | уреди извор]

Година Наслов Улога Белешки
2005 Казанова Викторија
2007 Без маана Каси
2009 Град на животот Олга
2011 W.E. Елизабета Боуз-Лајон
2011 Капетан Америка: Првиот одмаздник Лорин
2012 Електрично кино: Како да се однесуваш Лорен Бекол Краткометражен филм
2013 Далеку од дома Сузан
2013 Трка на животот Џема
2013 Советникот Плавуша
2013 Циклус на прстенот Мили Краткометражен филм
2013 Појадување Себеси Краткометражен филм
2014 Клубот на бунтовници Чарли
2014 Игрите на гладните: Мокингџеј - прв дел Кресида
2015 Игрите на гладните: Мокингџеј - втор дел Кресида
2016 Шумата Сара
2016 Пациент нула Д-р Џина Роус Пост продукција

Телевизија[уреди | уреди извор]

Дормер на San Diego Comic Con International во 2014
Година Наслов Улога Белешки
2007 Рубикон Каси Епизода: "The Falls"
2007–10 Тјудорови Ана Болејн 21 епизода
2009 Ремек дело Мо Марфи Пилот епизода
2009 Марпл Моира Николсон Епизода: "Why Didn't They Ask Evans?"
2011 Свила Најам Кранич 6 епизоди
2011 Избледени Сара Ечиз 6 епизоди
2011 По Селест Шевалије Пилот епизода
2012–сè уште Игра на тронови Марџори Тајрел Главна улога
2013–15 Елементарно Ајрин Адлер / Џејми Мориарти 6 епизоди
2015 Скандалозната дама В Сејмур Ворсли ТВ филм

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sheridan, Emily (30 July 2013). „She's got some front: Game Of Thrones star Natalie Dormer takes the plunge in a low-cut dress at Hugo gallery party“. The Daily Mail. London. |access-date= бара |url= (help)
  2. „Tudors beauty: Nude scenes were harrowing“. The Tudor News Site. 17 December 2007. Посетено на 17 May 2013.
  3. „Proof Natalie Dormer Is The Geekiest Game of Thrones Star“. esquire.com.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]