Прејди на содржината

Аперитив

Од Википедија — слободната енциклопедија
Аперитив

Аперитив[1] (француски: apéritif; италијански: aperitivo) — алкохолен пијалак што служи за „отворање на апетитот“ пред главното јадење. Често се користи со некоја мала храна, како што се маслинки или крекери. Зборот аперитив потекнува од латински збор aperire, што значи „да се отвори“.

Аперитивот се одредува спрема храната која се сервира пред главното јадење. Тоа вклучува храна која може да се јаде со прсти, како што се ф'стаци, чипс или со солени ореви. Во широка смисла на зборот, аперитив се однесува на сите видови на храна (мали колачи, исечкано овошје, исечено месо и сирење), во зависност од видот за каква кујна зботуваме.

Аперитивот може да се однесува на пријателски собири,забави со коктел има и лесна храна, без обврска за јадење на главнот јадење тек потоа.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Аперитив“. Дигитален речник на македонскиот јазик. Посетено на 22 февруари 2018.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]