Разлика помеѓу преработките на „Кралство Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
[[Податотека:Ancient Macedonian Symbol.jpg|thumb|250px|Македонското шеснаесет-зрачно сонце со кралската розета во сончевата топка, македонски симбол]]
 
Подоцна Македонскотоантичко-македонското Кралство станало најмоќната држава на светот кога [[Александар Македонски]] го освоил речиси целиот познат свет во тоа време и со тоа го започнал македонскиот период на светската историја. По неговата смрт започнува борбата на [[дијадоси]]те за контрола врз Македонската Империја, која резултирала со распад на империјата и формирање на неколку империи наследнички со кои владееле македонски династии.
 
== Македонски династии ==
3.809

уредувања

Прегледник