Разлика помеѓу преработките на „КК Лирија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 25 бајти ,  пред 6 години
с
Од сезоната 2008/09, клубот почнал со натпреварување во Третата лига и поради добриот успех напреднал во Втората лига за следната сезона. Во сезоната 2009/10 во Втората лига, Лирија завршила на осмото место, но бидејќи Лирија се фузирала со КК Плејмејкер Кубус кој бил прволигаш и така обезбедила прволигачки статус. Во сезоната 2010/11 во Првата лига, Лирија завршила на петтото место во Суперлигата, додека во [[Куп на Македонија во кошарка|Купот]] стигнале до четврфиналето. Во 2011/12, екипата стигнала до полуфиналето во Лигата и Купот. Во 2012/13, Лирија завршила на шестото место во Суперлигата, а во Купот до четвртфинале. Во сезоната 2013/14, Лирија за првпат во својата историја играла во финале односно во Купот, каде изгубила од [[КК МЗТ Скопје|МЗТ Аеродром]], додека во Лигата стигнала до полуфиналето каде повторно изгубила од МЗТ Аеродром. За време на полуфиналето против МЗТ Аеродром, Лирија поради ненаоѓање на сопствена сала изгубила службено и така била елиминирана.
 
Исто така, поради ненаоѓање на сопствен терен, Лирија го откажала своето учество во Првата Лига за сезоната 2014/15 и се распаднала. <ref>[http://ekipa.mk/elitata-bez-lirija-sezonata-startuva-na-11-oktomvri/ Елитата без Лирија, сезоната стартува на 11 октомври
Дома / Вести / Елитата без Лирија, сезоната стартува на 11 октомври
Елитата без Лирија, сезоната стартува на 11 октомври] ekipa.mk 11 септември 2014</ref>
 

Прегледник