Лужички јазици: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 722 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.3) (Бот Додава: lt:Sorbų kalbos)
Нема опис на уредувањето
|iso5=wen
}}
{{Јазик-пример
 
|име= Лужички јазици
|писмо= [[лужичка азбука|латиница]]
|пример= Прв член од „Декларацијата за човекови права“
|текст= Wšitcy čłowjekojo su wot naroda swobodni a su jenacy po dostojnosći a prawach. Woni su z rozumom a swědomjom wobdarjeni a maja mjezsobu w duchu bratrowstwa wobchadźeć.
|превод=Ситe чoвeчки суштeствa сe рaѓaaт слoбoдни и eднaкви пo дoстoинствo и прaвa. Tиe сe oбдaрeни сo рaзум и сoвeст и трeбa дa сe oднeсувaaт eдeн кoн друг вo дуxoт нa oпштo чoвeчкaтa припaднoст.
}}
'''Лужичките јазици''' ({{lang|hsb|''Serbsce''}}, {{lang|dsb|''Serbski''}}) се мала група [[словенски јазици]], дел од подгрупата на [[западнословенски јазици]]. Овие јазици се мајчини јазици на [[Лужички Срби|Лужичките Срби]], автохтоно словенско население во областа [[Лужица]] во [[Германија|Источна Германија]]. Низ историјата, јазиците биле познати како '''вендски јазици''' или '''лужичкосрпски јазици'''. Овие јазици се слични со останатите западнословенски јазици, односно со [[полски]]от, [[чешки]]от, [[словачки]]от и [[Кашупски јазик|кашупскиот]].<ref name=Faska>[http://www.uni-leipzig.de/~sorb/seiten/eng/03/language.html About Sorbian Language], by Helmut Faska - [[University of Leipzig]] (англиски)</ref>
 

Прегледник