Разлика помеѓу преработките на „Бургундија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
 
Регионот е поголем од некогашното [[Војводство Бургундија]], но помал по површина од територијата под власта на [[Војвода на Бургундија|војводите на Бургундија]]. Составен е од следиве поранешни покраини:
* Бургундија: [[Златен Брег]], [[Сона и Лоара]] и јужната половина на [[Јона]]. Ова се границите на поранешното Војводство Бургундија (подоцна покраина Бургундија). Меѓутоа во денешниот регион не спаѓа некогашното грофовство Бургундија (подоцна покраина Франш-КонтКонте), кое денес го образува регионот [[Франш-КонтКонте]]. Мал дел од некогашното војводство денес му припаѓа на регионот регионот [[Шампањ-Ардени]].
* [[Ниверне]]: денешен департман [[Њевр]]
* северната половина на Јона е територија која не припаѓала на Бургундија (барем не од XI век наваму), туку била погранична област помеѓу покраините [[Шампањ (покраина)|Шампањ]], [[Ил де Франс (покраина)|Ил де Франс]] и [[Орлеане]], политички зависна од секоја од нив во разни историски периоди.

Прегледник