Разлика помеѓу преработките на „Антигониди“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.967 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Antigone le Borgne (pièce).jpg|200px|thumb|Монета со ликот на '''Антигон I Едноокиот''' ([[382 гпне]] - 301 гпне).]]
'''Антигонидската династија''' била династија на Македонски кралеви кои воделе потекло од генералот [[Антигон I Едноокиот]] во војската на [[Александар Македонски]]. Династијата е наследничка на [[Антипатридската династија]], која владеела со Мала азија и северна Сирија.
 
СамиотНапорите на Антигон главно владеел со [[Мала Азија]] и северна [[Сирија]]. Неговите напори за воспоставување на контрола врз целокупната империјатериторија на Александар[[Македонската сеИмперија]] завршиле со негов пораз во [[Битка кај Ипс|Битката кај Ипс]] во [[301 п.н.е.]]. Неговиот син, [[Деметриј I Полиоркет]] ја преживеал битката и неколку години подоцна завладеал со [[МакедонМакедонија]]ија, но подоцна бил симнат од престолот и умрел во затвор. По период на нереди, синот на Деметриј, [[Антигон II Гонат]] успеал да ја зацврсти семејната власт врз старото [[Македонско кралствоКралство]], како и врз речиси сите грчки полисиградови-држави до [[276 п.н.е.]].<ref>{{cite book | last = J. Spielvogel | first = Jackson | title = Western Civilization: Volume I: To 1715 | publisher = Thomson Wadsworth | year = 2005 | pages = 89–90 | url = http://books.google.co.uk/books?id=xcNIBlwrjMsC&pg=PA89&dq=Antigonid+dynasty&as_brr=3&client=firefox-a&sig=bAsAQ3FULt-5YVLyQ9f9dJhvAEg#PPA90,M1 | isbn = 0534646034}}</ref>
 
Антигонидската династија била една од четирите династии воспоставена од страна на наследниците на Александар Македонски, останатите три династии биле: [[Селевкидската династија]], [[Птоломејската династија]] и [[Аталидската династија]]. Последниот член на династијата, [[Персеј]], кој владеел помеѓу 179-168 гпне, бил признат од грците како борец за ослободување од римската власт. Персеј не успеал да го сопре напредувањето на римските легии и неговиот пораз кај [[битката кај Пидна]] значела крај на династијата.<ref>'''Britannica''', ''Антигонидска династија'', 2008, O.Ed. "Philip’s successor, Perseus (reigned 179–168 bc), was recognized as a champion of Greek freedom against Rome. But Perseus’ failure to deploy his full resources brought about his defeat (168) at Pydna in Macedonia and signaled the end of the dynasty." {{en}}</ref>
 
== Референци ==
{{Reflist}}
 
== Видете исто така ==
* [[Кралеви на Античка Македонија]]
 
{{Дијадоси}}
 
{{Кралеви на Античка Македонија}}
 

Прегледник