Разлика помеѓу преработките на „Минато“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 11 бајт ,  пред 11 година
с
Бот: козметички промени
с (Бот Додава: ht:Yè)
с (Бот: козметички промени)
[[Податотека:Maximov Everything In the Past.jpg|thumb|320px|[[Василиј Максимов]], „Сè е минато“ (1889).]]
'''Минатото''' е делот од [[време]]то кој веќе се случил;<ref>Hegeler, E. C., & Carus, P. (1890). [http://books.google.com/books?id=3KoLAAAAIAAJ Монист]. La Salle, Ill. [etc.]: Published by Open Court for the Hegeler Institute. page 443. </ref> и е спротивно на [[иднина]]та.
 
== Преглед ==
Минатото е во спротивност и на [[сегашност]]а. Исто така се смета за конгломерат на настани што се случиле во одреден момент од [[време]]то, внатре во рамките на континуумот [[време-простор]]. Ваквиот концепт е во тесна врска и со [[теорија на релативитет|теоријата на релативноста]] на [[Ајнштајн]]. Минатото е главна тема на истражување во науките како: [[историја]], [[археологија]], [[археоастрономија]], [[хронологија]], [[геологија]], [[историја на јазикот]], [[право]], [[палеонтологија]], [[палеоботаника]], [[палеогеографија]], [[палеоклиматологија]] и [[космологија]].
 
Луѓето го запишуваат минатото уште од древни времиња, па излегува дека една од карактеристиките на луѓето е дека тие се способни да го запишат своето минато, да се сетат на него, да ја планираат иднината врз основа на минатото и да теоризираат за минатото.
 
== Философија и наука ==
Според [[философија]]та за времето, минатото не постои, иако повеќето науки го проучуваат минатото на светот преку проценување на доказите. Оваа философија е во согласноста со релативноста на [[Галилеј]], според која времето не зависи од просторот, но не е во согласност со релативноста на Лоренциан/Ајнштајн.
 
 
 
== Види исто така ==
* [[Антиквитет]]
* [[Фосил]]
* [[Меморија]]
* [[Аорист|Минато време]]
 
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
941.847

уредувања

Прегледник