Соча (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Соча
Soča
Поглед на Соча
Соча is located in Slovenia
Соча
Соча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′32.5″N 13°40′11″E / 46.342361° СГШ; 13.66972° ИГД / 46.342361; 13.66972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна43,48 км2 (16,79 ми2)
Надм. вис.&10000000000000491600000491,6 м
Население (2020)
 • Вкупно137
 • Густина3,2/км2 (8,2/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5232

Соча (словенечки: Soča) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.