Лепена

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лепена
Lepena
Поглед на Лепена
Лепена is located in Slovenia
Лепена
Лепена
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′48.8″N 13°39′9.4″E / 46.313556° СГШ; 13.652611° ИГД / 46.313556; 13.652611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна18,52 км2 (7,15 ми2)
Надм. вис.&10000000000000514899999514,9 м
Население (2020)
 • Вкупно37
 • Густина2,0/км2 (5,2/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5232

Лепена (словенечки: Lepena) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.