Прејди на содржината

Чезсоча

Од Википедија — слободната енциклопедија
Чезсоча
Čezsoča
Поглед на Чезсоча
Чезсоча is located in Slovenia
Чезсоча
Чезсоча
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′50.8″N 13°33′25.3″E / 46.314111° СГШ; 13.557028° ИГД / 46.314111; 13.557028
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна35,01 км2 (13,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000360000000360 м
Население (2020)
 • Вкупно313
 • Густина8,9/км2 (23/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5230

Чезсоча (словенечки: Čezsoča) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.