Плужна

Од Википедија — слободната енциклопедија
Плужна
Plužna
Skyline of Плужна
Плужна is located in Slovenia
Плужна
Плужна
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′10.7″N 13°31′10.4″E / 46.336306° СГШ; 13.519556° ИГД / 46.336306; 13.519556
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна32,43 км2 (12,52 ми2)
Надм. вис.&10000000000000452000000452 м
Население (2020)
 • Вкупно49
 • Густина1,5/км2 (3,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5230

Плужна (словенечки: Plužna) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.