Кал-Коритница

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кал-Коритница
Kal - Koritnica
Поглед на Кал-Коритница
Кал-Коритница is located in Slovenia
Кал-Коритница
Кал-Коритница
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°20′11.7″N 13°34′41.8″E / 46.336583° СГШ; 13.578278° ИГД / 46.336583; 13.578278
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна7,87 км2 (3,04 ми2)
Надм. вис.&10000000000000546000000546 м
Население (2020)
 • Вкупно131
 • Густина17/км2 (43/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5230

Кал-Коритница (словенечки: Kal - Koritnica) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.