Стрмец на Предел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стрмец на Предел
Strmec na Predelu
Skyline of Стрмец на Предел
Стрмец на Предел is located in Slovenia
Стрмец на Предел
Стрмец на Предел
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°24′55.9″N 13°36′33.8″E / 46.415528° СГШ; 13.609389° ИГД / 46.415528; 13.609389
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна12,04 км2 (4,65 ми2)
Надм. вис.&10000000000000955100000955,1 м
Население (2020)
 • Вкупно9
 • Густина0,75/км2 (1,9/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5231

Стрмец на Предел (словенечки: Strmec na Predelu) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.