Лог Чезсочки

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лог Чезсочки
Log Čezsoški
Skyline of Лог Чезсочки
Лог Чезсочки is located in Slovenia
Лог Чезсочки
Лог Чезсочки
Местоположба во Словенија.
Координати: 46°18′40.2″N 13°29′23″E / 46.311167° СГШ; 13.48972° ИГД / 46.311167; 13.48972
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаБовец
Површина
 • Вкупна0,73 км2 (0,28 ми2)
Надм. вис.&10000000000000344399999344,4 м
Население (2020)
 • Вкупно65
 • Густина89/км2 (230/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5224

Лог Чезсочки (словенечки: Log Čezsoški) — населба во Општина Бовец во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.